مقالات

کارواش اتوماتیک

کارواش اتوماتیک

کارواش اتوماتیک و تمام اتوماتیک

دسته بندی سیستم های کارواش اتوماتیک بر اساس پارامترهای گوناگون قابل انجام است. اما یکی از کلی ترین و اساسی ترین معیارهای طبقه بندی دستگاه های شستشوی ماشین، شیوه عملکرد دستگاه و ساختار ظاهری آن می باشد. بر این اساس دستگاه های کارواش اتوماتیک عموماً به دو دسته اصلی کارواش دروازه ای و کارواش تونلی تقسیم می شوند که در ادامه توضیح داده شده است.

کارواش دروازه ای یا ریلی

در کارواش اتوماتیک دروازه ای، تجهیزات مختلف دستگاه همچون برس ها، نازل های پاشش و خشک کن ها بر روی یک دروازه قرار گرفته اند. با حرکت این دروازه، عملیات شستشو بر روی خودروی ثابت انجام می شود. مدل های دروازه ای، از لحاظ هزینه خرید، مقرون به صرفه بوده و نیازمند فضای بزرگ نمی باشند. این مدل کارواش اتوماتیک بطور میانگین قادر به شستشوی 8 تا 12 خودرو در هر ساعت بوده و برای کاربرد در شرایطی که تعداد خودروها بالا نیست، بسیار مناسب است. در صورتی که تعداد خودرو ها بالا باشد، برای تسریع می توان از دو کارواش دروازه ای در کنار یکدیگر استفاده نمود تا به طور موازی خودرو ها را شستشو نمایند.

کارواش تونلی

در سیستم های کارواش تونلی برخلاف کارواش دروازه ای ، تجهیزات مرتبط با هر مرحله از عملیات شستشوی خودرو ثابت بوده و در امتداد یکدیگر قرار دارند. در این مدل از دستگاه های شستشوی ماشین، خودرو بر روی یک بخش متحرک قرار گرفته و با حرکت این نوار نقاله در فضای تونل عملیات شستشو مرحله به مرحله انجام می گیرد. هر یک مراحل شستشو به ترتیب در محلی از تونل تعبیه شده اند، که خودرو با عبور از آن ها شستشو می شود. بر این اساس سرعت عملیات در کارواش اتوماتیک تونلی به مراتب بیشتر از مدل دروازه ای می باشد و این دستگاه برای شستشوی 50 تا 100 خودرو در ساعت مناسب خواهد بود. ساختار کارواش تونلی به گونه ای است که برای نصب آن، فضای بزرگتری نسبت به مدل های دروازه ای نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید